Mam już dość tych słów!

E. Bławat & T. Lenart

14 kwietnia 2025

Zdarza się, że kiedy czegoś nie rozumiemy, wypowiadamy słowa, które – choć nie mamy złych intencji – mogą kogoś zranić. Myślimy wtedy: „Przecież nie chciałem źle, nie przesadzaj”. Ale wyobraź sobie, że osoba w spektrum autyzmu słyszy takie komentarze kilka razy dziennie. Może już nie mieć siły, by za każdym razem tłumaczyć, edukować, prostować.

Dlatego przychodzę z pomocą – dla wszystkich, którzy kiedyś powiedzieli coś nieprzemyślanego i chcą się uczyć, rozwijać i lepiej wspierać bliskie sobie osoby autystyczne. Poniżej znajdziecie kilka przykładów sformułowań, które zostały zebrane we współpracy z osobami w spektrum autyzmu – to ich codzienne doświadczenia i głosy, którym warto się przysłuchać.

 

 

“Nie wyglądasz na autystyczną.”

 

Nie ma cech fizycznych, które Nie ma cech fizycznych, które wskazywałyby na to, że ktoś ma autyzm. wskazywałyby na to, że ktoś ma autyzm. Może probujesz porównać wszystkich do Może probujesz porównać wszystkich do jednej znanej osoby?

 

 

“Nie przesadzaj, też mnie czasem razi słońce.”

 

Zaburzenia sensoryczne są prawdziwe i odczuwane inaczej niż mały dyskomfort. Mocne światło, głośne dźwięki lub specyficzne tekstury mogą powodować fizyczny ból. fizyczny ból.

 

 

“U cioci bądź grzeczny, ona nie rozumie tego wymachiwania rękami.”

 

“Stimy”, czyli zachowania autostymulujące są bardzo ważną częścią regulacji układu nerwowego. Są to zwykle powtarzalne czynności np. machanie rękoma, podskakiwanie, kołysanie, powtarzanie jednego słowa... Ile ludzi tyle stimów!

 

 

“A ty znowu o kotach, znalazłabyś sobie nowe hobby.”

 

Fascynacje i głębokie zainteresowania są bardzo częste u osób autystycznych. Czasem oddanie się im to też świetny sposób na regulacje emocji.

 

 

“Ty nie masz tak źle, mój kuzyn ma ciężki autyzm.”

 

Nie ma autyzmu lekkiego i ciężkiego. Każdy ma inne trudności i ciężko je porównywać. Ktoś może mieć problem z pisaniem, a inny z mówieniem. Wszystkie trudności i odczucia są subiektywne.

 

 

“Patrz na mnie, gdy mówię!”

 

Osoby w spektrum często (nie zawsze!) mają trudności w utrzymaniu kontaktu wzrokowego. To nie oznaka braku szacunku! A wymuszony kontakt wzrokowy może wręcz utrudniać uważne słuchanie.

 

Pracownia Rozwoju i Wsparcia

 

Osiedle Witosa 32

83-200 Nowa Wieś Rzeczna

Starogard Gdański

 

tel. 691 953 200

Imię
Nazwisko
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Osiedle Witosa 32

83-200 Nowa Wieś Rzeczna

Starogard Gdański

Toni Lenart 2024