Spektrum autyzmu - popularne mity

E. Bławat & T. Lenart

01 kwietnia 2025

„Słyszałem o autyzmie – to te dzieci, które segregują klocki według kolorów!”

Wszyscy znamy z życia przeróżne plotki i stereotypy. Po sieci krąży też mnóstwo niedopowiedzeń, które tylko rodzą więcej mitów. Warto więc obalać najpopularniejsze z nich, aby lepiej zrozumieć codzienne doświadczenia osób w spektrum autyzmu.

 

 

Mit 1: Z autyzmu się wyrasta

 

W spektrum jest się przez całe życie. Często dorośli nie zdaja sobie nawet z tego sprawy. Pamiętaj - nie wszyscy mają przywilej diagnozy i wsparcia specjalisty.

 

 

Mit 2: Każdy jest "trochę autystyczny"

 

Absolutnie nie. Ktoś może mieć cechę, która również występuję w spektrum autyzmu (lub cechę, która znamy tylko ze stereotypów!), ale nie oznacza to, że jest “trochę autystyczny”.

 

Mit 3: To wszystko przez szczepionki

 

Mit, który stał się popularny we wczesnych latach 2000 z powodu fałszywego badania. Po procesie sądowym teoria ta została szybko obalona. Najnowsze badania mówią, że autyzm jest dziedziczny.

 

 

Mit 4: Przez autyzm nie czuje się emocji

 

Osoby z autyzmem mogą doświadczać całego zakresu emocji. Wszystko zależy od konkretnej osoby. Czasem te uczucia są lżejsze, a czasem nawet dużo intensywniejsze!

 

 

 Mit 5: Matematyczni geniusze

 

Każdy jest inny - ale osoby w spektrum często skupiają się na jednym ulubionym temacie. Dlatego można spotkać takie osoby, które są szczególnie wyspecjalizowane w jednej dziedzinie.

 

 

Mit 6: Autyzm można wyleczyć

 

Nie. Jest to sposób w jaki mózg działa od urodzenia. Można jedynie wdrażać strategie, które pomagają autystycznej osobie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. 

 

 

Mit 7: Dotyczy to tylko małych chłopców

 

W szerokim spektrum autyzmu może być każdy - brat kolegi, koleżanka z pracy, kasjerka w Żabce lub wujek Zenek. Osoby autystyczne znajdziesz wszędzie. Często są zupełnie niewidzialne. Nie ma również konkretnego schematu wyglądu lub zachowania, ani zawodu czy typu osobowości.

 

 

Autyzm to temat, wokół którego nadal krąży wiele błędnych przekonań. Dlatego tak ważna jest rozmowa i edukacja. Im więcej wiemy o funkcjonowaniu osób w spektrum, tym skuteczniej możemy je wspierać – w szkole, pracy czy w życiu codziennym.

Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z wyzwaniami związanymi z autyzmem - nie wahaj się szukać pomocy. Czasami to właśnie odpowiednie wsparcie jest kluczem do sukcesu.

 

Pracownia Rozwoju i Wsparcia

 

Osiedle Witosa 32

83-200 Nowa Wieś Rzeczna

Starogard Gdański

 

tel. 691 953 200

Imię
Nazwisko
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Osiedle Witosa 32

83-200 Nowa Wieś Rzeczna

Starogard Gdański

Toni Lenart 2024